Hledat

Jakub Valčík se stal ředitelem vývoje společnosti Mycroft Mind

Brněnská technologická společnost Mycroft Mind, která patří mezi přední evropské společnosti v oblasti zpracování a analýzy tzv. velkých dat, posiluje svůj tým. Na pozici ředitele vývoje v dubnu nastoupil Jakub Valčík, který do Mycroft Mind přešel z výzkumného oddělení společnosti Konica Minolta.

„Hlavní Jakubovou zodpovědností bude příprava nové generace datově analytické platformy DataGenie 4. Ta v reálném čase umožňuje zpracování velkého objemu dat přicházejících z rozsáhlých senzorových sítí a nachází proto stále významnější uplatnění zejména v oblasti evropské energetiky, dopravy a utilit. Jsem rád, že jsme do čela vývoje získali právě Jakuba, který přináší zkušenost jak z akademického, tak byznysového prostředí. Věřím, že využijeme jeho teoretických i praktických znalostí, stejně jako dovedností s řízením rozsáhlých vývojových projektů,“ uvádí Josef Šelepa, výkonný ředitel Mycroft Mind a zároveň předseda představenstva skupiny TTC, která je od ledna letošního roku majoritním vlastníkem této společnosti.

Na softwarové systémy se Jakub Valčík specializoval již během svých studií, nejprve na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, poté na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Zde také získal doktorský titul v oboru informatika. Je spoluautorem několika odborných publikací zaměřených na získávání a zpracování dat využívajících údajů o pohybu člověka pro různé oblasti použití.

Před nástupem do Mycroft Mind působil Jakub ve výzkumném a vývojovém oddělení společnosti Konica Minolta. Jako technologický manažer výzkumu zde byl zodpovědný za plán a výsledky výzkumu a vývoje v oblasti technologií. Podílel se kupříkladu na projektech zaměřených na využití sémantické platformy a inteligentního vyhledávání, automatizaci zpracování dotazů, či na řešení prediktivní údržby multifunkčních přístrojů.

Softwarová platforma DataGenie

Jako specialista na zpracování tzv. velkých dat Mycroft Mind vyvíjí a dodává systémy pro analýzu dat z inteligentních energetických sítí (Smart Grids). Podílí se na řešení projektů zejména z oblasti energetiky. Aktuálně je například součástí konsorcia vedeného TTC MARCONI, kde se podílí na vybavení 20 tisíc distribučních transformačních stanic (DTS) společnosti ČEZ Distribuce technologií pro vzdálené měření a na vybudování datového centra umožňující zpracování a analýzu dat z těchto stanic.

Firma Mycroft Mind také vyvinula vlastní softwarovou platformu DataGenie pro sběr a zpracování dat z rozsáhlých senzorových sítí. Platforma pokrývá celý životní cyklus od sběru dat ze senzorů a měřidel v terénu, po ověření věrohodnosti a jejich pokročilé analytické zpracování. To zahrnuje například detekci vzorů chování, odhalení anomálií a následnou predikci dalšího vývoje.

O Mycroft Mind

Mycroft Mind byla založena v roce 2007 jako spin-off Masarykovy Univerzity a dnes patří mezi vedoucí evropské společnosti v oblasti zpracování a analýzy dat. V roce 2021 dosáhla tržeb ve výši 184 milionů korun. Mezi její zákazníky patří mj. všichni hlavní distributoři elektřiny na území ČR (ČEZ, EG.D, PRE) nebo Iberdrola, největší španělský energetický distributor. Společnost je součástí české technologické a realitní skupiny TTC. Více na www.mycroftmind.com.